2017 Robert-prisuddeling:
 
Årets danske spillefilm
•    Der kommer en dag / Zentropa Entertainments, Producere: Sisse Graum Jørgensen, Peter Aalbæk Jensen & Louise Vesth, Instr.: Jesper W. Nielsen
Årets børne- og ungdomsfilm
•    I blodet / Profile Pictures, Producer: Caroline Schlüter Bingestam, Instr.: Rasmus Heisterberg
Årets instruktør
•    Christian Tafdrup / Forældre
Årets originale manuskript
•    Søren Sveistrup / Der kommer en dag
Årets adapterede manuskript
•    Thomas Vinterberg & Tobias Lindholm / Kollektivet
Årets mandlige hovedrolle
•    Søren Malling / Forældre  
Årets kvindelige hovedrolle
•    Trine Dyrholm / Kollektivet
Årets mandlige birolle
•    Lars Mikkelsen / Der kommer en dag
Årets kvindelige birolle
•    Sofie Gråbøl / Der kommer en dag
Årets scenograf
•    Sabine Hviid / Der kommer en dag
Årets fotograf
•    Natasha Braier / The Neon Demon
Årets kostumier
•    Stine Thaning / Der kommer en dag
Årets sminkør
•    Erin Ayanian Monroe / The Neon Demon
Årets klipper
•    Anne Østerud & Tanya Fallenius / Forældre
Årets sounddesigner
•    Eddie Simonsen & Anne Jensen / The Neon Demon
Årets score
•    Cliff Martinez / The Neon Demon
Årets originale sang
•    '100 meter mind dash' - Darkness Falls, Josephine Philip, Ina Lindgreen & Anders Trentemøller / Shelley
Årets visuelle effekter
•    Peter Hjorth / The Neon Demon
Årets kortfilm: Fiktion / Animation
•    SIA / Den Danske Filmskole, Producer: Caroline Eybye, Instr.: Annika Berg
Årets dokumentarfilm
•    Dem vi var / Made in Copenhagen, Producer: Helle Faber, Instr.: Sine Skibsholt
Årets amerikanske film
•    The Revenant / Instr.: Alejandro González Iñárritu, Distr.: 20th Century Fox
Årets ikke-amerikanske film
•    Sauls søn / Instr.: László Nemes, Distr.: Camera Film
Tv-serier
Årets korte tv-serie
•    Ditte & Louise II / DR Drama, Producer: Nynne Selin Eidnes, Hovedforfattere: Ditte Hansen & Louise Mieritz, Instr.: Niclas Bendixen
Årets tv-serie
•    Bedrag / DR, Producer: Anders Toft Andersen, Hovedforfatter: Jeppe Gjervig Gram, Instr.: Per Fly
Årets mandlige hovedrolle - tv-serie
•    Thomas Bo Larsen / Bedrag
Årets kvindelige hovedrolle - tv-serie
•    Louise Mieritz / Ditte & Louise II
Årets mandlige birolle - tv-serie
•    Esben Smed / Bedrag
Årets kvindelige birolle - tv-serie
•    Bodil Jørgensen / Rytteriets jul
Æres-Robert
•    Jimmy Leavens
IB-prisen
•    Jacob Jarek
Kathrine Windfelds mindelegat
•    Mette Heeno
Blockbuster Publikumspris
•    En to tre nu / Regner Grasten Filmproduktion, Producer: Regner Grasten, Instr.: Barbara Rothenborg


Med venlig hilsen
Danmarks Filmakademi